Buzdolapları zararlı bakteri üretiyor

28 yıldır farklı beyaz eşyaların tamirini yapan Ali Muzaffer Diker,birçok buzdolaplarının mikrop yuvası olduğunu söyledi.Diker, bu iddiasını ispatlamak için de farklı markalardan seçtiği 10 adet buzdolabı parçasını Gaziantep Üniversitesi'nin Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda inceletti. Diker'in üniversite laboratuvarına gönderdiği pervane ve hava filtrelerinde alınan örneklerin tümünde kolonozasyonu saptandı. Diker "Bu sonuçlara göre buzdolaplarında mikroorganizmaların çoğaldığı ispatlandı." dedi.


Buzdolabı iç yüzünde hava sirkülasyonunu sağlayan bazı bölümlerin antibakteriyal ürünlerle kaplanmadığına dikkat çeken Diker, buzdolaplarında ara bölme diye adlandırılan kısmın antibakteriyal olmayan strafordan yapıldığını söyledi. Diker "Bu kısımda dolap soğuk hava sirkülasyon gerçekleştirebilmesi için yiyeceklerin üzerinden almış olduğu ısınmış havayı çekme zorundadır. Ancak buraya dökülmesi çok muhtemel olan yiyecek kırıntılarının temizlenmesi mümkün değildir. Çünkü açılması söz konusu olmadığı gibi hiçbir no-frost buzdolabının kullanma kılavuzunda da temizlenmesi veya bu bölüme dikkat edilmesi ibaresi bulunmamaktadır. dedi.
No-frost buzdolaplarının ara bölmelerinde bakterilerin ancak işin uzmanı tarafından sökülüp görülebileceğini belirten Diker, "No-frost buzdolaplarının üst bölümünde bulunan ve hava sirkülasyonu için bırakılan yer straforla kaplanmış olup vatandaş tarafından temizlenmesi mümkün olmayan bir bölümdür. Yine bazı buzdolapları pervane kısımları temizlenilmesi kullanma kılavuzlarında belirtilmeyen bölümlerdir." diye konuştu. Gıdalardaki zararlı mikroorganizmalar insan sağlığının bozulmasına, zehirlenmelere hatta bazı durumlarda ölümlere yol açmanın yanında ciddi anlamda ekonomik kayıplar da verdiğini belirten Diker, "Buzdolaplarının pervane, hava filtrelerinden alınan örneklerin tümünde bakteri kolonazasyonu saptandı" şeklinde konuştu.

Kaynak : Zaman Gazetesi 20 Şubat 2011 - Nurullah Kaya Gaziantep