Doğa Dostu Üretici

Muratbey , “yeşil üretime “ inanan bir firma olarak , daha yaşanılası bir dünya için tüm sistemini revize etmiştir.


Sektörümüzün doğaya en çok zarar veren çıktısı olan peyniraltı suyunun % 100’ünü toplayıp , işlenmek üzere çözüm ortağımız tesislere veriyoruz. Doğaya tek bir damlasını bile bırakmadığımız peyniraltı suyu doğaya karıştığı zaman , içerdiği aşırı şeker ve protein nedeniyle bitkilere zarar verir . Bu maddeler doğada fermente olur ve toprağı ot bitmez bir çöle dönüştürür.

Muratbey, dünyamızın ve topraklarımızın korunmasına katkıda bulunmak üzere peyniraltı suyu işleme tesisi ile fabrikasını yanyana kurmuştur. Böylece bir tesisin atığı , diğerinin hammaddesi olarak en ekonomik şekilde ve “daha yeşil bir dünya” için kullanılmakta ve hemen işlenmektedir.

En doğa dostu enerji sistemlerini kullanma konusunda kesin kararlı olan Muratbey tesislerinde % 100 doğalgaz kullanılır.

Tesis deşarjımızın tamamı, bulunduğumuz organize sanayi bölgesinin son derece modern atık su arıtma tesisine yapılmaktadır. Hiçbir atık suyumuz yeraltına sularına, toprağa kesinlikle karışmamaktadır.

Atık sularımız, bir balığın rahatlıkla yaşayabileceği temizlik seviyesine geldikten sonra doğaya karışmaktadır.

Ambalajlarımızın hepsi geri dönüşümlüdür.

CIP sistemi ile sadece en üst seviyede hijyen sağlanmakla kalınmamış aynı zamanda da % 100 su tasarrufu ile dünya kaynaklarının en ekonomik şekilde kullanılması için sorumluluklarımız yerine getirilmiştir.

Örneğin, bu sistemde yeni gelen kirli tankerin ön temizliği, son tankerin durulama suyu ile yapılmaktadır. Yani aynı su miktarı ile iki kat iş gerçekleştirilmekte, su israfı önlenmektedir. Su kullanımımız , otomasyon sistemi yatırımlarımız sayesinde bir çok ünitede yarı yarıya azalmıştır.

Ciddi yatırım maliyetleri ile kurulan CIP sistemi, sadece su değil elektrik tasarrufu da sağlamıştır.